Porady stolarza

Stolarz o wyborze drewnianego ogrodzenia — informacje praktyczne

Zawód stolarza nie traci na znaczeniu w dzisiejszym świecie mimo wielu wersji gotowych mebli, blatów, ogrodzeń. Mimo cieszących się coraz większą popularnością rozwiązań produkowanych na dużą skalę, w rzeczywistości rzemiosło stolarskie wciąż ma wielu zwolenników. Nadal z powodzeniem działają zakłady stolarskie będące przykładem firm rodzinnych, gdzie w niezwykły sposób przeplatają się ze sobą tradycja i innowacje. W tym również nasz – w Olsztynie.

Okazuje się wielokrotnie, że pomoc specjalisty bywa niezastąpiona, gdy zachodzi potrzeba wybrania ogrodzenia, na przykład drewnianego płotu. Co warto wiedzieć na ten temat i dlaczego drewno ma przewagę nad płotami z PCV?

Mały płotek czy nowoczesny płot z minimalistycznych paneli

Wybór płotu jest nieco trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Wiele osób ma problem z tym, aby dopasować konstrukcję do stylu, w jakim zbudowany został dom, a także do aranżacji ogrodu. W efekcie często dochodzi do sytuacji, że minimalistyczne budynki zostają ogrodzone zbyt zdobnym płotem i odwrotnie. Kluczem do sukcesu w tej sytuacji jest utrzymanie wszystkich zewnętrznych elementów w jednolitym stylu.

Drewniane konstrukcje nie wychodzą z mody. Materiał sam w sobie przywodzi na myśl wieś, ale jeśli zostanie zaaranżowany w odpowiedni sposób, będzie przykładem współczesnego minimalizmu.

Usługi stolarza w tym przypadku okazują się nieocenione — gotowe projekty ogrodzeń z drewna często nie są w stanie sprostać oczekiwaniom i wizji Klientów.

Drewniane płoty w mieście na przykładzie Olsztyna i nie tylko

Wystarczy wyjechać na jedno z podmiejskich osiedli miast takich jak Olsztyn, aby zauważyć, że drewno jest materiałem wybieranym znacznie chętniej, niż metal, siatka, czy cegła. Drewniane płoty mogą zostać zaprojektowane tak, aby tworzyć odpowiednią kompozycję – od delikatnej po bardzo masywną. Wszystko jest w tej sytuacji zależne od:

  • gatunku zastosowanego drewna (np. sosna, świerk, modrzew),
  • wielkości i grubości elementów konstrukcyjnych,
  • koloru, na jaki pomalowana zostanie całość,
  • ułożenia poszczególnych elementów ogrodzenia (np. pionowo, poziomo).

Istnieje wiele stylów wykonania. Wybór Klientów zazwyczaj pada na jedną z poniższych opcji. Może to być płot:

  1. ze sztachet – bardzo klasyczne rozwiązanie. Można je zaobserwować w wielu polskich domostwach. Opcja ta cieszy się dużą popularnością;
  2.  osłonowy — jak sama nazwa wskazuje, jego zadaniem jest nie tylko ogrodzenie posesji, ale również jej osłonięcie za sprawą odpowiednio ściśle ułożonych elementów. To doskonała propozycja dla osób, którym zależy na dużej prywatności;
  3.  boazeryjny – wariacja na temat płotu osłonowego; wykonuje się go z drewna, które ma imitować boazerię. Jego cechą charakterystyczną jest obecność licznych prześwitów;
  4.  myśliwski — ogrodzenie krzyżakowe o wysokości 60-100 cm. Jego zadaniem jest ogrodzenie posesji tak, aby nadal była widoczna. Płot taki ma chronić przede wszystkim przed intruzami w postaci dzikich zwierząt.

Stolarz może nie tylko wykonać jeden z płotów wymienionych powyżej, ale także doradzić, która z opcji najlepiej sprawdzi się u danego Klienta. Wiedza stolarza w takich sytuacjach jest niezbędna i pozwala szybko ustalić najważniejsze wytyczne.

Niezawodna pomoc stolarza

Zaprezentowaliśmy kilka ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o sposób wykonania płotu. Drewno uznawane za materiał uniwersalny sprawdzało się w tej dziedzinie od lat i tak jest również obecnie. Odpowiednio zabezpieczone zachowuje trwałość niemal na miarę tworzyw sztucznych typu PCV i innych. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości opcji jest znacznie więcej, zatem każdy Klient będzie w stanie wskazać taki rodzaj ogrodzenia, który najlepiej odpowiada jego indywidualnym potrzebom.