Porady stolarza

Urządzamy kuchnię marzeń: jak wybrać meble na wymiar

Meble kuchenne powinny łączyć w sobie walory estetyczne i użytkowe. Zaprojektowanie tego wnętrza w taki sposób, aby służyło wszystkim domownikom, jest sporym wyzwaniem. Zabudowa meblowa i sposób wykończenia poszczególnych pomieszczeń w domu mają istotne znaczenie dla samopoczucia mieszkańców. W niektórych przypadkach konieczna jest inwestycja w meble na wymiar, ponieważ przy nietypowym układzie ścian czy licznych skosach poddasza trudno jest wykorzystać całą przestrzeń. Dodatkowo zawsze warto mieć na uwadze trendy panujące w danym roku. Mieszkanie jest wtedy i modne, i funkcjonalne.

Otwarte szafki i ich zalety

W 2019 roku projektanci wnętrz wypromowali otwarte przestrzenie znajdujące się w meblach kuchennych. Meble takie pojawiły się nie tylko w ofertach lokalnych zakładów stolarskich, ale również w marketach meblowych w Olsztynie i innych dużych miastach. Początkowo pomysł ten nie spotkał się ze zbyt wielkim zainteresowaniem, lecz z czasem przyszli użytkownicy zaczęli dostrzegać zalety tego rozwiązania.

Powiększenie przestrzeni otwartych szafek i półek pozwala na ciekawe wyeksponowanie elementów zastawy. Talerze, szklanki, kieliszki i inne naczynia mogą same w sobie stanowić rodzaj dekoracji w kuchni. Wystarczy zadbać o to, aby były z tej samej kolekcji, spójne kolorystycznie i wizualnie. Niektórzy widzą również ważny aspekt praktyczny – otwarta przestrzeń mobilizuje do utrzymywania porządku oraz do pozostawienia na widoku tylko tych naczyń, po które sięga się często, nawet każdego dnia. Otwarte półki to świetna propozycja dla zwolenników kuchni klasycznych i nowoczesnych. Warto uwzględnić je podczas zamawiania kuchni na wymiar lub podczas kupowania gotowych zestawów kuchennych.

Biel wychodzi z mody — mieszkańcy Olsztyna często rezygnują z klasyki

Już wcześniej można było przypuszczać, że uniwersalna biel przestanie być z czasem modna. Nowe kolekcje meblowe liderów branży pokazywały, że nie warto obawiać się kolorów, lśniących frontów w głębokiej czerni i innych. Bazujące na tym decyzje Klientów pokazywały, że biel warto już uznać za kolor dodatkowy, a nie wiodący. Chociaż oczywiście wszystko zależy od samego zlecenia.

Obecnie biel blatów, frontów meblowych szafek i szuflad świadczyć może głównie o braku pomysłu na aranżację wnętrza. Wystarczy odwiedzić jakiekolwiek targi designu lub sklep z meblami (np. w Olsztynie), aby zaobserwować, że w miejscu białych mebli kuchennych coraz częściej pojawiają się szare, brązowe czy nawet zielone propozycje.

Jakie kolory mebli na wymiar (i nie tylko!) są modne w 2020 roku

Jeśli zastanawiasz się jakie barwy będą królowały w najbliższy czasie, wiedz, że liczba ograniczeń w tej kwestii jest naprawdę niewielka. Najmocniej promowanymi przez projektantów wnętrz opcjami, są:

  • brązy — nawiązywanie do natury to jedna z inspiracji, która powraca każdego roku w różnych wydaniach,
  • granaty i purpury — 2020 to zdecydowany powrót do ciemnych barw,
  • czernie — czerń ma wiele odcieni i co ciekawe, można ją skomponować z wnętrzem tak, aby nadal było przytulne, miało domowy charakter.

Wybierając fronty mebli kuchennych warto pamiętać, że najlepiej postawić na akrylowe lub lakierowane, ponieważ dobrze wyglądają i są bardzo trwałe. Korpusy mebli są wtedy zazwyczaj drewniane lub z płyty MDF.

Warto skorzystać z pomocy specjalisty

Porady fachowców będą niezastąpione przede wszystkim dla tych, którzy rozważają inwestycję w meble na wymiar. Najlepiej jest porozmawiać z pracownikiem zakładu stolarskiego — taka osoba jest w stanie pomóc zarówno odnośnie samego designu, jak i bardziej technicznych kwestii.