Porady stolarza

Obróbka drewna w zakładzie stolarskim, czyli o ważnych narzędziach

Obróbka drewna w zakładzie stolarskim dzieli się na dwa podstawowe etapy: praktyczny i estetyczny. Ten pierwszy polega na nadaniu materiałowi odpowiedniego kształtu i doprowadzenia do kształtu, gdy będzie można przystąpić do dalszego formowania i ozdabiania. Mowa jest w tym przypadku nie tylko o rzeźbieniu ornamentów, ale również o heblowaniu, szlifowaniu i wycinaniu różnych motywów w drewnie. Opracowywane są również materiały drewnopochodne. Stolarze korzystają z wielu narzędzi i wiedzą, jak pracować, aby uzyskać pożądany efekt, nie uszkadzając przy tym surowca.

Pilarki idealne do przycinania na wymiar

Biorąc pod uwagę najczęściej realizowane zadania w obrębie zakładu stolarskiego, maszyny oraz urządzenia można zakwalifikować do niezbędnych lub opcjonalnych. Dziś napiszemy o tych, które znajdują się u niemal każdego stolarza, ale wspomnimy również o wyposażeniu dodatkowym, opcjonalnym.

Pierwsza grupa to wszelkie piły i pilarki, za pomocą których duże płyty dzielone są na mniejsze części. To konieczne, gdy trzeba przygotować zarówno korpusy mebli, jak też ich fronty, od niewielkich szufladowych po te największe – zazwyczaj drzwi szaf przesuwnych. Precyzyjne cięcie jest konieczne, aby:

  • wyeliminować ryzyko uszkodzeń materiału i powstawania nadmiaru odpadu,
  • przyspieszyć proces przygotowywania mebli dzięki szybkiemu wycinaniu identycznych formatów,
  • otrzymać elementy wstępnie obrobione, bez większych wypaczeń, odszczepień, nierówności.

Ważny jest również sam materiał, dlatego w nowoczesnej wersji poza drewnem są to między innymi płyty MDF, które dobrze poddają się stolarskim obróbkom.

Biorąc pod uwagę standardowe meble, potrzebna jest zwykle dodatkowa obróbka materiału, na przykład:

  • struganie – za pomocą strugarki (zwanej również grubościówką) wygładzane są deski oraz płyty przed dalszą obróbką; to rodzaj heblowania, lecz usuwający znacznie cieńszą warstwę wierzchnią, dlatego bardziej precyzyjny;
  • szlifowanie – konstrukcja współczesnych szlifierek pozwala w krótkim czasie opracować dużą liczbę elementów, co znacznie skraca cały proces w porównaniu z dawnym szlifowaniem metodą ręczną papierem ściernym;
  • okleinowanie – wiele naszych realizacji w Olsztynie i innych miastach to meble z frontami okleinowymi; tutaj również wsparciem są maszyny, które z jubilerską wręcz precyzją przytwierdzają okleinę (między innymi drewniane płaty fornirowe) do gotowych powierzchni.

Poza maszynami ważne są również mniejsze urządzenia, za pomocą których wierci się otwory, łączy się fronty z korpusami, przykręca akcesoria i okucia meblowe. Mowa oczywiście o wiertarkach, wkrętarkach, a często również o niewielkich i poręcznych wkrętakach elektrycznych.

Maszyny dodatkowe z zakładu stolarskiego

Tak jak niektóre maszyny oraz urządzenia są konieczne, tak część asortymentu znajduje się tylko w niektórych zakładach stolarskich. Jeden z przykładów wartych zauważenia to specjalny odciąg do trocin. W przeciwieństwie do niewielkich wersji kojarzonych raczej z samodzielnym majsterkowaniem, te największe mogą wspomagać tworzenie mebli nawet na skalę przemysłową.

Maszyna ta nie służy do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, lecz do oczyszczania powietrza z trocin, pyłów i innych zanieczyszczeń. Poliestrowe filtry skutecznie zatrzymują mniejsze cząsteczki, a same zanieczyszczenia trafiają do specjalnych worków i pojemników. Korzyści z użytkowania takich maszyn to przede wszystkim większe bezpieczeństwo pracowników w kontekście szkodliwości wdychania zanieczyszczeń z otoczenia, ale też czystość poszczególnych procesów tworzenia mebli. Na przykład gdy lakierowane są poszczególne elementy nie ma ryzyka, że na ich powierzchni osiądą trociny czy pyły.

Nasz zakład stolarski w Olsztynie zawsze gotowy do działania

Dobrego stolarza można poznać po jego wcześniejszych realizacjach, a także analizując opinie innych Klientów na temat jego działalności. Ważne jest jednak również wyposażenie w zakładzie stolarskim, ponieważ świadczy o możliwości wykonania poszczególnych prac.

Więcej na temat naszych realizacji z Olsztyna przeczytasz we wcześniejszych wpisach. Zachęcamy do lektury.