Porady stolarza

Zamów altankę ogrodową w zakładzie stolarskim

Zajmując się aranżacją domu nie należy zapominać o urządzeniu ogrodu. Kupnem mebli i akcesoriów ogrodowych najlepiej jest zająć się jesienią i zimą. Wszystko ze względu na to, że wtedy można takie przedmioty kupić w atrakcyjnych cenach, które nierzadko są kilkukrotnie niższe od tych w sezonie. Okres zimowy jest też dobrym momentem na złożenie zamówienia w zakładzie stolarskim, ponieważ w tym czasie skraca się zazwyczaj termin wykonania realizacji.

Co zawiera cena altanki wyprodukowanej w zakładzie stolarskim

Przede wszystkim należy ustalić, że ceny usług świadczonych przez stolarzy różnią się między sobą w zależności od województwa, w którym działa firma. Inne kwoty za realizację określonych projektów obowiązują w Olsztynie, a inne w np. centralnej części Polski. Poza tym na ostateczną cenę altany ogrodowej składają się:

  • rodzaj zastosowanego drewna — mowa jest o gatunku (sosna, buk), rodzaju elementów (np. strop lub belka) i sposobie wcześniejszej impregnacji;
  • typ użytego okucia — w tym przypadku najlepiej wybierać okucia ze stali nierdzewnej lub innego tworzywa będącego odpornym na korozję;
  • transport — czasami koszt dostarczenia gotowych elementów bierze na siebie zakład stolarski; lecz warto o to zapytać przy większych odległościach;
  • montaż — do ceny trzeba doliczyć opłatę za montaż, ewentualnie zająć się tym samodzielnie.

Kupując altanę ogrodową warto też wiedzieć, że podstawowa cena dotyczy produktu w stanie surowym, czyli pozbawionego wszelkich ozdób, ornamentów, wyposażenia wnętrza (meble) i oświetlenia. Każda z tych rzeczy jest zazwyczaj dodatkowo płatna. Już na początku współpracy zapytaj stolarza o wycenę. Jest to zazwyczaj wstępny kosztorys, który może ulec niewielkim, akceptowalnym zmianom.

Choć liczba rozwiązań w postaci gotowych altanek z marketów budowlanych jest imponująca, nic nie zastąpi tej wykonanej zgodnie z indywidualnymi wymaganiami Klienta. Dlatego też warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług.

Przegląd trendów w Olsztynie i okolicach

Wybór stylu wykonania altany do ogrodu nie jest oczywisty. Niektóre takie konstrukcje nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, nawet jeśli są nowe. Z tego powodu warto poznać propozycje z katalogów ogrodniczych i zobaczyć, co na wzór poszczególnych konstrukcji mogłoby się znaleźć właśnie na Twoim podwórku. Można również zapytać o zdjęcia z realizacji u stolarza.

Jeśli chodzi o trendy dotyczące urządzania przestrzeni ogrodowych, na największą uwagę zasługują:

  • klasyczne altanki w stylu francuskim (konstrukcja oparta na słupach, z zadaszeniem);
  • altany typu marine, czyli takie, które można złożyć z gotowych elementów (cechą charakterystyczną są prześwity w ściankach);
  • pergole nawiązujące do estetyki Prowansji — doceniają je między innymi romantycy,
  • minimalistyczne pawilony — tutaj królują drewno i stal, a także ciekawie wykorzystane różne figury geometryczne.

Zakład stolarski to odpowiedni adres dla tych, którzy cenią sobie oryginalne rozwiązania tak w przypadku wnętrz domów i mieszkań, ja też odnośnie całego swojego otoczenia. Takie usługi nie kojarzą się już wyłącznie z meblami.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Meble na wymiar, jakie wykonuje się w zakładzie stolarskim, zazwyczaj są droższe od gotowych projektów ze sklepów, ale jednocześnie prezentować powinny o wiele wyższą jakość wykonania. Cena jest zatem uzasadniona trwałością, a surowce lub materiały można z powodzeniem odnawiać za pomocą nieskomplikowanych i bezpiecznych technik renowacyjnych oraz dekoracyjnych.