Porady stolarza
dopasowane do potrzeb klienta meble na wymiar olsztyn

Usługi stolarskie dawniej i dziś

Zawód stolarza istnieje w historii już od kilku tysięcy lat. Dzięki swojej dostępności oraz łatwości obróbki, drewno wiernie służy człowiekowi za budulec w produkcji wielu narzędzi oraz elementów wyposażenia domostw. Mimo iż żyjemy w czasach kwitnącej nowoczesności, usługi stolarskie są nam potrzebne równie mocno jak kiedyś.

Istota narzędzi stolarskich

Mimo upływu tysięcy lat rola stolarza nie uległa zmianie - obecni rzemieślnicy zajmują się tymi samymi pracami, co dawniej. Główna różnica, która wyraźnie oddziela w tym względzie przeszłość od teraźniejszości, to używane narzędzia.
Praca stolarza sprzed epoki rozwoju maszyn nie należała do najłatwiejszych zadań. Wykonanie każdego zlecenia było okupione dużym wysiłkiem fizycznym, co znacznie wydłużało czas realizacji oraz eksploatowało zdrowie rzemieślnika. Jeszcze do początków dwudziestego wieku powszechnie używano narzędzi takich jak ręczne piły, imadła, dłuta, strugi oraz heble.

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście wielu stolarzy czasami posługuje się tradycyjnymi narzędziami ręcznymi, jednak ich rolę w warsztatach bezapelacyjnie zajęły zmechanizowane substytuty. Dzięki temu usługi stolarskie są zdecydowanie szerzej dostępne oraz znacznie tańsze niż kiedyś.

Etykieta w usługach stolarskich

W średniowieczu osoba pełniąca dany zawód rzemieślniczy musiała stosować się do nałożonych odgórnie zasad postępowania. Jasno określały je tak zwane ustawy cechowe, które swego czasu wprowadziły niemały rozdźwięk między stolarzami, a cieślami. Podobieństwa między tymi zawodami są tak duże, że do dziś wielu ludzi używa ich nazw naprzemiennie, sądząc, iż są to określenia synonimiczne.

Wedle ustaw cechowych stolarz nie mógł wykonywać „robót zbijanych gwoździami”, a cieśla „robót klejonych”. Każdy z zawodów rzemieślniczych posiadał ograniczenia, które zapobiegły połączeniu poszczególnych cechów w jeden, scentralizowany warsztat.

W obecnych czasach podziały tego typu nie istnieją, a zasady wolnego rynku nie tylko umożliwiają, ale wręcz wymagają maksymalnej elastyczności oraz wszechstronności usług stolarskich.

stolarnia

Od standardu do luksusu

Rozwój technologii w rzemiośle spowodował, iż wiele produktów, których posiadanie niegdyś było standardem, stało się towarami luksusowymi. Jak to możliwe? Jeszcze do niedawna fabryki lub hurtownie zajmujące się dystrybucją mebli nie istniały na naszej planecie. Jedynym sposobem na uzyskanie dóbr tego typu było skorzystanie z prywatnej usługi stolarskiej. Dla odmiany, obecne meble na wymiar – głównie z powodu wysokiej ceny – są produktem dostępnym tylko dla nielicznych. Wygląda więc na to, iż rozwój rzemiosła niestety nie przyczynił się do popularyzacji jego prawdziwej formy.

Szukasz firmy świadczącej kompleksowe i profesjonalne usługi stolarskie? Zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga w którym omawiamy tematy dotyczące stolarstwa.