Porady stolarza
wycinanie mebli przez stolarza z olsztyna

Zawód stolarz – wszystko co warto wiedzieć

Stolarz to jeden z najpopularniejszych zawodów rzemieślniczych. Polega on na wykonywaniu z drewna mebli oraz przedmiotów codziennego użytku. Historia stolarstwa sięga wiele lat wstecz, niemniej jednak jej przebieg miał bezpośredni wpływ na obecny kształt tego zawodu.

Krótka historia zawodu stolarza

Ludzie pracowali w drewnie od wieków. Od samego początku istnienia człowieka materiał ten stanowił podstawę konstrukcji przedmiotów codziennego użytku oraz prostych narzędzi. Prawdziwą przemianę stolarstwo przeszło jednak wraz z powstaniem pierwszych cechów, czyli pod koniec średniowiecza. Przedsiębiorstwa tego typu zaczęły pojawiać się w Polsce po roku 1489. To właśnie wtedy otworzono w Krakowie pierwszy cech stolarski. Postęp kształtował się powoli. Pierwsza szkoła meblarstwa powstała dopiero 261 lat później, to jest w roku 1750.

Rozwój usług stolarskich był uzależniony od rozwoju miast. Cechy oraz szkoły tego trudnego rzemiosła kwitły jedynie tam, gdzie znajdowały się największe skupiska ludzi. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki oraz infrastruktury nie brakuje zakładów stolarskich. Znajdują się one niemal w każdym mieście, a znalezienie najbliższego z nich wymaga specjalnego wysiłku.

Stolarz a cieśla

Określenia zawarte w powyższym śródtytule bardzo często mylnie uznaje się za synonimy. Oczywiście zarówno praca stolarza, jak i cieśli związania jest z drewnem, jednak w rzeczywistości zawody te diametralnie się od siebie różnią. Pod jakimi względami?

Stolarz produkuje drewniane lub drewnopochodne przedmioty codziennego użytku. Zaliczamy do nich meble, drzwi, futryny, meble kuchenne oraz wiele innych. Cieśla z kolei, zajmuje się tworzeniem większych drewnianych konstrukcji – na przykład dla budynków - lub ich pomniejszych elementów. Zawód stolarza wymaga rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, artystycznego zmysłu oraz szerokich uzdolnień manualnych. Cieśla z kolei – z powodu powagi oraz wymiarów wykonywanych konstrukcji - musi posiadać szerokie umiejętności projektanckie i architektoniczne.

zaklad-stolarski-olsztyn

 

Tytuły zawodowe mają znaczenie

Istnieją dwie grupy tytułów zawodowych nadawanych stolarzom. Pierwsza z nich określa branżę, którą zajmuje się dany specjalista:

  •  stolarz budowlany,
  •  stolarz galanterii drzewnej,
  •  stolarz mebli artystycznych i wzorcowych,
  •  stolarz meblowy,
  •  stolarz modelarz instrumentów muzycznych.

Druga grupa tytułów odnosi się do stopnia zaawansowania stolarza. W tym przypadku wyróżnia się trzy następujące stopnie:

  •  robotnik wykwalifikowany,
  •  czeladnik,
  •  mistrz.

Gdy w przyszłości będziesz potrzebował skorzystać z fachowych usług stolarza, znajomość powyższych stopni oraz tytułów z pewnością pomoże Ci w znalezieniu godnych zaufania specjalistów.

Szukasz firmy oferującej meble na wymiar w Olsztynie? Nie mogłeś trafić lepiej! Skontaktuj się z nami, by przedstawić szczegóły zlecenia.